تراز کنیم تا تراز ببینیم

صفحه بلاگ

 • نیازسنجی بازار نرم افزار

  نیازسنجی بازار نرم افزار

   فعالان و متخصصین تولید در صنعت نرم افزار تا چه میزان کار خود را با نظرسنجی آغاز می نمایند و کیفیت این فرآیند را چگونه ارزیابی می کنند؟

  برای شروع هر فعالیت تجاری و راه انداختن هر نوع کسب و کار جدیدی ، نیاز به یکسری ابزار ، امکانات و منابع مالی و انسانی است ، مثل دانش و تجربه مناسب در آن زمینه ، داشتن امکانات و تجهیزات کافی ، به کارگیری پرسنل متخصص ، داشتن سرمایه به اندازه نیاز و ... . در صنعت نرم افزار هم وضع به همین منوال است، نیاز به دانش و تجربه کافی و نیروی انسانی خلاق و همچنین سرمایه کافی  و ... .

   

  پیشنهاد ترازبین: برون سپاری فروش نرم افزار

   

  البته اجزای مورد نیاز برای راه اندازی یک فعالیت تجاری بی تردید بیشتر از چند نمونه فوق می باشد، اما قبل از بررسی داشته هایمان، یک گام مهم و حیاتی وجود دارد و آن انجام مجموعه ای از عملیات تحقیقاتی و بررسی در خصوص  شناسایی نیاز بازار است، خواه برای شروع یک فعالیت جدید در یک سازمان نوپا و یا ایجاد یک شاخه تازه برای تولید محصول نرم افزاری جدید در سازمانی با سابقه فعالیتهای قبلی.

  ترازبین|مشاور|نرم افزار

  بنابراین قبل از تولید نرم افزار باید تحقیقات لازم را در بازار بهره برداری آن به خوبی انجام داده باشیم. پس مهمترین بخش این عملیات تحقیقاتی، بخش نیازسنجی بازار محصول مورد نظر است. قبل از شروع یک پروژه باید نیازسنجی بازار را کاملا انجام داده باشیم تا با شکست و ضرر و زیان ناشی از اشتباهات برآوردهای غلط یا ضعیف مواجه نشویم به عبارت دیگر باید بفهمیم آیا بازار آن گروه محصول را نیاز دارد؟ مثلا قرار است یک محصول نرم افزاری در حوزه عملیات حسابداری را تولید نماییم، به طبع ابتدا باید از طریق نیاز سنجی و تحقیق دریابیم، آیا بازار مورد هدف ما نرم افزار حسابداری جدیدی را نیاز دارد یا خیر؟  و اگر این نیاز اولیه وجود دارد حال قدم بعدی را برمی داریم، این بار نیازسنجی کنیم و بفهمیم که این محصول از لحاظ جنس سیستم های عامل بکار گرفته شده در آن چه سلیقه یا ظرفیتی را می پسندد؟ وب یا ویندوز؟ و یا این محصول بصورت جزیره ای بیشتر مورد پسند است و یا در قالبی یکپارچه و به اینصورت که همه محصول را در یک پک معرفی کنیم و روانه بازار نماییم؟ محصول را بصورت کامل آماده کنیم و به بازار ارائه دهیم و یا اینکه بخشی را کامل نموده و بخش دیگر بر اساس نیاز مشتری تکمیل گردد و در واقع سفارشی کار کنیم؟و ...

   

  با ما در ارتباط باشید

   

  همانطور که می دانیم نیاز سنجی شناسایی مجموعه ای از پارامترهاست که میتواند از سوالی شروع شود و تا بینهایت پرسش ادامه یابد. به غیر از نگاه تخصصی نیازسنجی نرم افزار ، می توان از ابعاد دیگری هم این موضوع را بررسی نمود، به عنوان نمونه،  نیاز سنجی از لحاظ جغرافیای مشتریان محصولات نرم افزاری نیز تحقیقاتی مهم است به این معنی که قبل از تولید نرم افزار دریابیم که کاربران آتی ما در شمال کشور نیازمند آن هستند یا در جنوب و یا اینکه اصولا در تمام کشور مورد استفاده می باشد و نیاز عموم کاربران خواهد بود؟ دیگر اینکه جنس بهره برداران آن محصول چه کسانی هستند؟ و برای چه تیپ شرکتها و سازمانهایی قرار است این محصول را ارائه نماییم؟ و علاوه بر آنها ، آیا استفاده عمومی دارد یا تخصصی و حرفه ای؟

  ترازبین به دنبال این سوال است که شرکتها و سازمانهای تولید کننده نرم افزار تا چه حد به موضوع نیاز سنجی اهمیت می دهند؟ و اصولا تا چه میزان اقداماتی در راستای نیاز سنجی محصولات آتی خود انجام میدهند؟ همچنین ، آیا در سازمان تولیدکننده محصولات نرم افزاری، واحدی بنام واحد نیازسنجی دارند که بصورت تخصصی به این موضوع بپردازد؟ و یا اینکه مانند اکثر تولیدکنندگان نرم افزار به یک مشورت درون سازمانی و تقریبا خودمانی اکتفا میکنند و بعد بلافاصله سرمایه گذاری و ادامه کار تا تولید محصول و معرفی به بازار.

   با پیشرفت تکنولوژی و گستردگی بازار تجارت الکترونیک در صنعت نرم افزار نیاز به یک مشورت موثر و حرفه ای شدیدا احساس میشود .بهتر است این بخش از عملیات تحقیقاتی و خصوصا مبحث نیاز سنجی بازار را به عنوان یک کارگروه تخصصی در نظر بگیریم و یا میتوانیم به مشاورین تخصصی نرم افزار واگذار نماییم که قطعا استراتژی های منحصر به فرد آنها متناسب با ظرفیتها و اهداف تولیدکنندگان نرم افزار در حوزه نیازسنجی بازار برای محصولات آتی میتواند راهگشا باشد. همچنین استفاده از دانش و اطلاعات کسب شده در بازارهای تجارت الکترونیک نرم افزار نیز راه حل مناسبی خواهد بود تا بتوان به راحتی از حجم قابل ملاحظه ای ارزیابی های صورت گرفته بهره مند گردیم. دانش و اطلاعاتی که قابل انتقال به تیمهای تولید کننده خواهد بود همراهان ترازبین، شما را به درج نظراتتان از نگاه تولیدکننده ، ارائه دهنده خدمات مالی و نیروهای انسانی شاغل در این سازمانها و یا کاربران و بهره برداران در خصوص مطالب این مقاله دعوت می نماییم.

   

  نوشته شده توسط: ترازبین تجارت

  تاریخ انتشار : ۹۸/۰۵/۲۰

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید