تراز کنیم تا تراز ببینیم

صفحه بلاگ

 • اثرات انتخاب نرم افزار اشتباهی

  اثرات انتخاب نرم افزار اشتباهی

  تا چه میزان به اهمیت خرید نرم افزار و اشتباهات احتمالی در انتخاب نوع محصول و برند توجه می نماییم؟

   عموما خرید یک اتفاق هیجان انگیز است و موجب می شود در جریان زندگی حس متفاوتی پیدا کنیم . اگر این خرید برای خودمان باشد، با ریسکی مشخص نسبت به خوب یا بد بودن، مفید یا غیر مفید بودن و ... انجام می شود و نهایتا در صورت بد بودن خریدمان تمام مسئولیت آن را به جان خواهیم خرید گرچه آن تجربه ناموفق را در خاطر خود نگه خواهیم داشت. نا گفته نماند که بسیاری از ما برای پایین آوردن ریسک هر خرید ، گاهی دوستان ، اقوام و همکاران خود را به همراهی در پروسه ی خرید دعوت می کنیم تا از توان مشاوره آنها بهره مند شویم .

   

  پیشنهاد ترازبین: چهار گام برای خرید نرم افزار

   

  اما خریدهای سازمانی با خریدهای شخصی تفاوت قابل توجهی دارند ، اصلی ترین عامل تفاوت آنها در مسئولیتی است که به عهده خریدار می باشد و همین  عامل موجب افزایش دقت و کسب اطلاعات جامع در زمان خرید می گردد . خریدار که به عنوان نماینده یک سازمان در بازار سنتی یا الکترونیکی حاضر می گردد باید بتواند  علاوه بر انجام خریدی مناسب از نظر مالی ، بالاترین سطح بهره وری را نیز برای سازمان به ارمغان آورد. علاوه بر این مباحث فوق، خرید های سازمانی را می توان در مجموع به دو دسته تقسیم کرد :

  ترازبین|مشاور|نرم افزار 

  ◄دسته ی اول: خرید هایی هستند که عموما شامل کالا و اقلامی می شوند که در پی پرداخت مبلغی، کالا و یا جنس به صورت فیزیکی دریافت می گردد.

  ◄دسته ی دوم: در قبال مبلغ دریافتی می بایست شرکت فروشنده خدمت یا دانشی را به خریداران ارائه نماید. در واقع این کالاها کالاهای غیر فیزیکی محسوب می شوند .

   

  با ما در ارتباط باشید

   

  همانطور که مشخص است خرید هر نوع کالای مشخص و قابل رویت با قابلیت اندازه گیری کیفی و کمی امری است که خریداران عمدتا در آن مهارت لازم را دارند  اما  در بخش دوم ، خرید خدمات یا دانش شرایط و تعاریف بسیار متفاوتی وجود دارد. شرایطی که گاه خریداران را با مشکلات زیادی مواجه می سازد.

  در این مقاله و نظرسنجی های آن بر آنیم تا تجربیاتمان را در خصوص اثرات مخرب خرید اشتباه یک محصول نرم افزاری برای سازمان ها و شرکتها مورد بحث قرار داده و تبعات این خرید ها را به صورت کامل بررسی نماییم.

  به محض خرید یک محصول نرم افزاری تاثیرات حضور آن در بخش های مختلف یک سازمان به راحتی قابل مشاهده است در واقع حضور یک نرم افزار جدید می تواند روی نحوه ی استفاده از منابع ، فرآیندها و ظرفیتهای یک سازمان اثرگذار باشد. نیاز به گفتن نیست که منابع و فرآیند های هر سازمان با صرف وقت و هزینه ی گزافی آماده ی بهره برداری و اجرا شده و اگر یک نرم افزار برای بهره برداری از این منابع مسیر اشتباهی را پیش پای سازمان بگذارد، سازمان می بایست علاوه بر هزینه ی خود نرم افزار و استقرار آن هزینه ی گزافی برای مشکل به وجود آمده نیز بپردازد. بی تردید این اثرات مخرب را دو گروه بهره برداران (کاربران سازمان خریدار)  و پیاده سازی نرم افزار  (نمایندگان شرکتهای نرم افزاری) بهتر از سایرین لمس می کنند، چرا که آنها در تمام دوران راه اندازی درگیر اثرات  این خرید خواهند بود، هر چند که در دو سوی جریان پیاده سازی قرار دارند. با توجه به نظرات دو گروه فوق، پنج اثر مخرب عمده را به شرح ذیل اعلام می کنیم، اما بی تردید درج تجربه تمامی مطالعه کنندگان این مقاله در بخش نظرات می تواند سایرین را نسبت به اهمیت خرید هوشمندانه نرم افزار آگاه تر سازد:

   

  ۱)هزینه های ناشی از خرید اشتباه به همراه هزینه ی راه اندازی

  ۲)اتلاف زمان نیروی انسانی و ایجاد اختلال در اجرای وظایف روزانه

  ۳)ایجاد تنش در محیط آرام کاری

  ۴)ایجاد تاخیر در جدول زمانبندی برنامه های کاری سازمان

  ۵)تخریب تفکر سازمان  ها نسبت به نوع عمکلرد تولیدکنندگان حاضر در صنعت نرم افزار

   

  نوشته شده توسط: ترازبین تجارت

  تاریخ انتشار : ۹۸/۰۵/۲۰

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  موارد مرتبط